Nyfiken på rymden

För årskurs 2. Följ med på en musikresa ut i den stjärnbeklädda rymden med Lönnebergakvartetten.

Om projektet

Lönnebergakvartetten - den sjungande stråkkvartetten – bjuder in till en nära upplevelse av musik och instrument i interaktion med eleverna. Projektet Nyfiken på rymden är sprunget ur ett tidigare projekt som Lönnebergakvartetten har gjort med astronauten Christer Fuglesang, Sveriges första rymdfarare.

I föreställningen drömmer, brusar och svänger musiken genom 14 miljarder år. Det blir Star Wars, Strauss, Blommig falukorv, faktaforskning, drömmar och därtill berättelser från Lönnebergakvartettens möte med Christer Fuglesang.

Genom gestaltande, spel, sång och interagerande med publiken lyfter Lönnebergakvartetten musik, tankar och upplevelser till nya dimensioner.

Medverkande: 4 musiker i Lönnebergakvartetten.

Kopplingar till läroplanen

Projektet kan kopplas till ämnena musik och naturvetenskap. Lärarhandledningsmaterial finns och är framtaget i samarbete med Esero. Materialet behandlar ämnen som tyngdlöshet, rymdresa, ljud i rymden och rymdmat.

Anmälan till projektet

Du anmäler dina elever till projektet genom att fylla i anmälningsformuläret. Om du anmäler elever till flera projekt behöver du göra en anmälan per projekt. Sista dag för anmälan var 17 september.

Har du missat sista dag för anmälan?

Kontakta oss via kontaktcenter, för mer information om möjligheten till sena anmälningar.

E-post: kontaktcenter@sigtuna.se eller telefon: 08-591 260 00.

Collage på personer som spelar stråkinstrument med planeter och stjärnor i bakgrunden.

Foto: Lönnebergakvartetten

Praktisk information

  • Tidsperiod: Period för föreställningen är 7-13 maj 2026.
  • Plats: På skolan i klassrummet eller på en av kommunens kulturscener.
  • Längd: Föreställningen är 35 minuter.
  • Sista dag för intresseanmälan 17 september 2025.
  • Fördelningen av platserna till projekten för årskurs 2 meddelas skolan 10 oktober.