Publicerad:
Människorna som får valet att fungera
När du går till vallokalen den 13 september ska det mesta kännas enkelt. Valskärmar och annat material ska finnas på plats. Röstmottagarna ska kunna ta emot din röst och lokalen ska fungera som den ska. Men bakom det som för väljaren känns självklart ligger ett omfattande arbete där många människor bidrar.

Från vänster till höger: Dennis Forsblom, Glenn Wahlund, Dragan Zivkov och George Lorfalk.
I Sigtuna kommun börjar förberedelserna långt innan väljarna går till vallokalerna. Medarbetare på bland annat valkansliet, skolor och utbildningsförvaltningens internservice arbetar tillsammans för att få alla delar på plats. Lokaler ska förberedas, material transporteras och praktiska frågor som nycklar och behörigheter lösas.
Flera av kommunens skolor används som vallokaler, bland annat Ekillaskolan, S:t Olof skola, Sagaskolan och Steningehöjdens skola. Under valhelgen får skolorna en helt annan funktion än vanligt för de medarbetare som arbetar i bakgrunden.
Från skolmiljö till vallokal
Dagen före valet arbetar röstmottagarna för fullt med att iordningställa lokalerna. Möbler ska ställas i ordning, material placeras ut och den tekniska utrustningen vara redo när dörrarna öppnas. Kommunens vaktmästare hjälper till med allt från lås och larm till annan teknisk service.
– Utan våra duktiga medarbetare ute i skolorna och vår internservice skulle valet inte fungera så bra som det gör, säger Annika Fredriksson, chef för verksamhetsstöd på utbildningsförvaltningen.
Även transporterna är en viktig del av arbetet. Valmaterialet består av flera lådor, skärmar, valsedelsställ och annat som ska till rätt distrikt. Eftersom lokalerna har olika förutsättningar behöver materialet planeras och levereras utifrån varje enskild lokal.
Dragan, arbetsledare på utbildningsförvaltningens internservice, är en av dem som arbetar med den praktiska logistiken att bland annat frakta möbler till olika lokaler.
– Det känns meningsfullt att få bidra till något som är så viktigt för samhället. Valet är en grundläggande del av demokratin och vår rätt att vara med och påverka. Att få vara en liten del av att det fungerar känns därför väldigt givande, säger Dragan Zikov.
Ett arbete som sällan syns
Vallokalerna öppnar klockan 08.00 och då ska allt vara redo. När dörrarna stänger klockan 20.00 fortsätter arbetet med rösträkning, återställning av lokaler och hantering av material.
Mycket av det arbete som görs inför och under valet syns aldrig för väljarna. Utan alla medarbetare som planerar, samordnar och löser praktiska utmaningar skulle valdagen inte vara möjlig. Deras engagemang gör att tusentals invånare kan rösta i en trygg och väl förberedd miljö.
Var kan jag rösta?
Från och med den 26 augusti kan du förtidsrösta var som helst i hela landet. Lokaler för förtidsröstning finns i varje kommun. Du kan även rösta genom bud, från utlandet eller på själva valdagen den 13 september.

Personal från Sigtuna kommun arbetar med bland annat logistiken av möbler inför valet.