Publicerad:
Orionparken – en plats för både stora och små
Något nytt håller på att ta form i Orionparken. Just nu bygger vi om parken till en levande mötesplats med rymden som inspiration. Orionparken blir en plats där lek, rörelse och vila får ta plats sida vid sida. Med hållbara och miljövänliga material skapar vi en park för både dagens och morgondagens besökare.

Lekutrustning i Orionparken. Foto: Sigtuna kommun.
För de yngre barnen växer en ny lekplats fram där fantasin får ta fart bland lekutrustning med rymdtema. Här väntar klätterlek och upptäckarglädje i en miljö som för tankarna till stjärnor, planeter och äventyr långt bortom vardagen.
Orionparken blir mer än en plats för lek
Vi bygger också nya planteringar som ger grönska och skapar en trivsam miljö genom årets olika säsonger. Parkbänkar bjuder in till en stunds vila och förbättrad belysning gör parken tryggare och mer välkomnande, även under dygnets mörkare timmar.
För dig som vill röra på dig finns flera möjligheter till aktivitet. Här kommer ytor för spontanidrott och träning för alla åldrar att få plats. Både fotbollsplan, basketplan och utegym kommer att finnas, så att alla kan finna möjligheter till rörelse och gemenskap.
Vi ser fram emot att välkomna er till den nya Orionparken intill Galaxskolan i Märsta när den öppnar i september.