Publicerad:

Bli en del av kulturhuset Mimer

Kulturhuset Mimer i Valsta tar form – och nu söker vi flera nya kollegor som vill vara med och skapa en mötesplats där alla känner sig välkomna. Kanske är det du eller någon du känner som passar perfekt in här?

Illustration av Mimers entré utifrån sett kvällstid. Innanför fönstren lyser stora, öppna och ljusa ytor upp.

Alla som jobbar i Mimer kommer att ha en viktig roll i att skapa en plats där invånarna står i fokus. Visionsbild: White Arkitekter

Just nu händer något stort i Sigtuna kommun. Mitt på Valsta torg reser sig ett helt nytt kulturhus. Och inte nog med det – vi söker också många nya medarbetare till de verksamheter som ska fylla huset med liv.

En helt ny arbetsplats

Mimer är inte ett vanligt kulturhus. Huset är utformat för att sudda ut gränser mellan olika verksamheter och istället skapa en plats där besökarna står i fokus och kan mötas, inspireras och utvecklas. Här kommer du hitta allt från bibliotek och scener till musikstudio, skaparverkstad, konstutställningar, möteslokaler och studierum.

För att Mimer verkligen ska bli en levande mötesplats behöver vi fylla det med medarbetare som kan vara med och bidra till det. Inom kort söker vi bland annat husvärdar som kommer att möta våra besökare, svara på frågor och ge det stöd som behövs i hela huset. De ska ta vara på besökarnas egna idéer och drivkrafter, lyssna in behov och se till att alla besökare oavsett ålder och bakgrund känner sig välkomna, trygga och delaktiga.

Vi söker också en konst- och kaféansvarig som vill driva kaféverksamheten i Mimer och samtidigt skapa konstnärliga upplevelser för besökarna. En unik satsning som museichef Ted Hesselbom säger så här om:

Det känns jätteroligt att planera för och hitta ett helt team av sex olika personer som vill vara med och skapa en välkomnande miljö i konstkafét i Mimer. Det ska bli ett levande konstkafé där kreativitet och goda smaker möts i en miljö inspirerad av konst och kultur från hela världen.

Alla som jobbar i Mimer har en viktig roll i att skapa en plats där invånarna står i fokus. Men att jobba i Mimer innebär också att du får vara med och bygga något helt nytt. Här får du samarbeta med kollegor från olika verksamheter, föreningar och invånare för att skapa en levande mötesplats.

Vad säger de som redan jobbar med Mimer?

Porträttfoto av Kristina som i en pratbubbla säger att hon jobbar i Mimer.

Kristina Sjölin, verksamhetschef för Mimer:

Mimer kommer att hålla öppet varje dag och vara en levande och naturlig mötesplats för alla åldrar, fyllt av aktiviteter, upplevelser och gemenskap. Utbudet kommer att formas och växa hela tiden efter våra besökares nyfikenhet, behov och drivkraft.

Porträttfoto av Felicia som i en pratbubbla säger att hon jobbar med Mimer.

Felicia Rydin, programansvarig för biblioteket i Mimer:

Det som lockade mig att söka jobbet i Mimer är framför allt det uttalade samarbetet som kommer att ske i huset! Den bästa verksamheten görs när vi gör det tillsammans, i allt från brainstorming och planering till utförande.

Biblioteket i Mimer – ett nytänkande bibliotek

Biblioteket är redan mitt inne i rekryteringsprocessen för sju helt nya tjänster utöver den som Felicia Rydin redan har anställts för – och det är ovanligt att så många bibliotekstjänster utannonseras samtidigt i en svensk kommun. Dessutom kommer biblioteket i Mimer att vara lite annorlunda jämfört med traditionella bibliotek.

Biblioteket som blir en central del av kulturhuset ska fokusera på att främja demokrati, språkutveckling och digital delaktighet. Här kommer barn, unga och vuxna att kunna delta i kreativa och läsfrämjande aktiviteter. För det behöver vi anställa personer med olika kompetenser och inriktning – både bibliotekarier, bibliotekspedagoger, IT-pedagoger och socionomer.

Så här säger bibliotekschef Peter Björkman om de pågående rekryteringarna:

Att rekrytera så här många nya medarbetare till biblioteket under en och samma period är ovanligt. Det speglar omfattningen av satsningen på det nya kulturhuset och de möjligheter som det nya biblioteket i Mimer kommer att ge invånarna.

Illustration av Mimers insida med biblioteksdel, kontaktcenter-disk och mycket ljusa träfärger.

Kulturhuset Mimer tar form och vi behöver fylla det med liv. Är det här din nya arbetsplats? Visionsbild: White Arkitekter

Vad krävs för att jobba i Mimer?

Vi söker personer som gillar att möta människor, skapa gemenskap, utveckla nya idéer, jobba tillsammans i team och som är kreativa. Det är en fördel om Mimers medarbetare behärskar flera olika språk, eftersom Valsta är ett område med stor kulturell och språklig mångfald.

Alla lediga tjänster hittar du på vår sida för lediga jobb. Missa inte chansen att bli en del av något stort!

Jobba hos oss

Varför är detta viktigt för Valsta?

Mimer är en del av den större satsningen Valsta 2030, som syftar till att skapa ett tryggt, levande och hållbart Valsta. Genom att anställa personer med rätt kompetens och hjärtat på rätt ställe som vill vara med och skapa en plats där alla känner sig välkomna hoppas vi att Mimer ska bli en viktig mötesplats för både Valsta och resten av kommunen.