Publicerad:
Ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältet
Kommunfullmäktige har fattat beslut om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältet. Anläggningen kommer att rymma 1 500 personer och vara till nytta för hela Sigtuna kommun under lång tid framöver.

Skiss av hur den nya idrotts- och evenemangsarenan på Midgårdsfältet kan se ut. Illustration: Witte Sundell Arkitekter
Den nya idrotts- och evenemangsarenan ska bli en modern, hållbar och tillgänglig matcharena som kan ta emot fler och större evenemang, både inom idrott och kultur.
I vår kommun har vi framgångsrika elitidrottslag inom exempelvis handbollen och deras framgångar ställer högre krav på våra hallar. Med den nya arenan får vi en större publikkapacitet, bättre ytor för mediabevakning och anpassning för tv-sändningar. Det skapar bättre förutsättningar för seriematcher på hög nivå och även för cuper och landskamper.
- Arenan kommer att stärka hela kommunens attraktionskraft och kan bidra till både ökade intäkter och fler besökare. Det är också en investering för att stärka framtidens idrottsliv och därmed även folkhälsan i Sigtuna kommun, berättar Lars Björling (SfS) som är ordförande för kultur- och fritidsnämnden.
Enklare för fler att delta i idrott
Planen är att den intilliggande Vikingahallen ska finnas kvar och få en renovering. Det gör att vi tillsammans med den nya arenan får fler spelytor och omklädningsrum med bättre möjligheter till schemaläggning och fler träningstider – vilket kommer att göra det enklare för fler att delta i idrott framöver.
Satsningen på att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena väntas också bidra till långsiktig samhällsnytta genom stärkt föreningsliv, bättre talangutveckling och fler möjligheter för barn och unga att bli inspirerade av idrott på hemmaplan. När fler matcher kan spelas i kommunen blir det också enklare för dig som invånare att ta del av idrotts- och kulturevenemang nära där du bor!
Tidsplan
Vi planerar att ta det första spadtaget för den nya idrotts- och evenemangsarenan på Midgårdsfältet under det första kvartalet 2027. Med sikte på att arenan förhoppningsvis ska kunna stå färdig i slutet av 2027.
Fler idrottsinvesteringar i kommunen i år
För att våra befintliga idrottshallar ska hålla längre kommer vi under 2026 att renovera Vikingahallen som bland annat används för handboll och ligger i närheten av den nya arenan. Även ishallen Pinbackshallen får en efterlängtad och omfattande renovering. Vi kommer också att rusta upp flera befintliga konstgräsytor och skapa nya sådana i flera delar av kommunen.

Skiss av hur insidan kan komma att se ut när den nya idrotts- och evenemangsarenan på Midgårdsfältet är klar. Illustration: Witte Sundell Arkitekter
Mer om beslutet
Alla handlingar om det politiska beslutet om en ny arena hittar du bland handlingarna från kommunfullmäktige den 23 april.
Handlingar och protokoll från den 23 april Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Är du mer nyfiken på hur de politiska diskussionerna kring beslutet gick till? Då kan du ta del av webbsändningen av kommunfullmäktige i efterhand, och direkt klicka dig in på den delen av sändningen som tog upp det ärendet.
Kommunfullmäktiges webbsändning från den 23 april Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.