Publicerad:

Följ med på Barnens kulturdag

Lördagen den 15 november gick 1,5-åriga Ted på sin allra första Barnens kulturdag. Och det var inte vilken Barnens kulturdag som helst – vi firade 10 år med extra mycket cirkus!

En liten pojke sitter och ser på cirkus.

Ted fick inte bara uppleva sin allra första Barnens kulturdag utan också sin allra första cirkusföreställning. Foto: Sigtuna kommun

Ted och hans mamma var på plats redan till dagens första programpunkt – sagostund för de minsta med en cirkusklädd bibliotekarie och en Märsta-version av "Imse vimse spindel". Något som fick effekten att Ted för första gången började sjunga flera meningar av "Imse vimse spindel" helt själv någon dag senare! Heja Ted.

Ted tog sig vidare förbi uppträdanden av kulturskolans elever på Kulturlänkens scen till kulturskolans foajé. I väntan på att bli insläppt till livets första cirkusföreställning utforskade Ted möjligheten att måla på fönstret och skapa sin egen mask med Sigtuna Museum & Art.

Och sedan var det dags för Nalle Clowns minicirkus. Ted satt helt stilla på första raden i 45 minuter. Han sa ingenting, skrattade inte och applåderade inte – men så fort det var slut sa han bara:

Mer.

Ett mycket gott betyg.

Teds mamma hälsar att Ted brukar vara lite iakttagande och reflekterande i början när det händer mycket spännande runt omkring. Men när det var dags att prova på cirkus med Cirkus Cirkör började han få upp farten ordentligt. Energin gick markant upp bland tunnlar och jongleringskäglor. Men sjönk sedan sakta igen under barndansen med Lisa från kulturskolan. För då var det redan hög tid för lilla Ted att tacka för sig, äta mellis och sova lite, medan Barnens kulturdag fortsatte i alla hörn av Kulturtorget i flera timmar till.

Tack till Ted och alla andra barn mellan 0–10 år med familj och vänner för att ni kom och delade Barnens kulturdag med oss!

Teds bakhuvud i en danssal där vuxna och barn i bakgrunden rör sig runt i rummet.

Under Barnens kulturdag fick Ted prova på många olika saker, bland annat småbarnsdans med Sigtuna kulturskola. Foto: Sigtuna kommun

Om Barnens kulturdag

Barnens kulturdag i Sigtuna kommun är ett årligt, kostnadsfritt evenemang för barn i åldrarna 0–10 år och deras familjer som äger rum på Kulturtorget i Märsta. Dagen bjuder på en mängd kulturella och roliga aktiviteter som arrangeras på platser som Märsta bibliotek, Sigtuna kulturskola och Kulturlänkens scen. Aktiviteterna kan inkludera barnteater, sagostunder, musik, experiment och olika "prova-på"-aktiviteter.

Relaterad information

Barndans på kulturskolan