Publicerad:

Uppehåll i byggnadsarbetet i Sigtuna stad

Under sommaren tar vi en paus vid flera av byggarbetsplatserna i Sigtuna stad. Stora gatan, Busstorget, Gångbryggorna och Stora torget är platser där det under sommaren kommer att bli lugnare.

En grävmaskin i arbete vid Gångbryggorna i Sigtuna stad.

En grävmaskin i arbete vid Gångbryggorna i Sigtuna stad.

För att djurliv, boenden och besökare ska få en lugnare tillvaro under sommaren planerar vi uppehåll i flera av våra arbeten som pågår i Sigtuna stad.

Stora gatan

Vi planerar ett uppehåll i arbetet med stensättningen på Stora gatan mellan
den 4 juli - 11 augusti.

Busstorget

Arbetet mellan Busstorget och Stora torget tar paus mellan den 17 juni - 24 augusti.

Gångbryggorna

Mellan den 7 juli – 3 augusti är det uppehåll i arbetet vid Gångbryggorna. Byggstaketet kommer att stå kvar och omledningen av trafiken gäller fortfarande.

Stora torget

Mellan den 4 juli och 11 augusti pågår inget arbete på Stora torget. Vi lämnar ytan för ett sommaruppehåll. Det kommer sedan finnas en mindre inhägnad av Stora torget mellan den 11 – 24 augusti. Efter den 24 augusti tar vi en större yta i anspråk fram till i mitten på november.