Publicerad:
Askerson: ”Jag står på invånarnas sida”
Mattias Askerson (M) blev vald till kommunstyrelsens nya ordförande i december och den 1 februari tillträdde han efter Olov Holst. Här får du lära känna honom bättre.
Mattias Askerson har alltid varit intresserad av att diskutera samhällsfrågor, något som hans mormor inspirerade honom till. Under högstadiet blev han alltmer intresserad av just politik för att som 16-åring gå med i Moderata Ungdomsförbundet. Och nu har han alltså uppdraget som kommunstyrelsens ordförande (KSO) i Sigtuna. Han säger:
Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt.
Mattias Askerson är uppvuxen i Märsta och är som han säger ”en ganska typisk Märstabo”.
- Båda mina föräldrar har jobbat på Arlanda, så jag har hängt en hel del i hangarerna när jag var liten och har alltid varit flygintresserad. När jag var yngre ville jag bli pilot och efter att jag gått kulturklass på Ekillaskolan pluggade jag teknikprogrammet med inriktning flygteknik på Bromma gymnasium.
Sen blev Mattias intresse för samhällsbyggnadsfrågor så stort att han utbildade sig till civilingenjör inom samhällsbyggnad med fokus på transport.
- Och nu är det en stor del av det jag får arbeta med som kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna och ordförande i Arlandaregionen. Samhällsbyggnad, transport och flyg, säger Mattias, skrattar och tillägger.
Jag skulle kunna tänka mig att bo på Arlanda. Lukten av flygbränsle väcker en sådan frihetskänsla i mig. Arlanda är också en otroligt stor viktig del av vår kommun, det är hjärtat i näringslivets blodomlopp, så det måste blir bättre och fler förbindelser dit.
Ett annat stort och viktigt ämne är skolfrågorna.
Skolfrågorna är min högsta prioritet. Vi behöver bli bättre på det svenska språket och i matematik och vi ska ha skolor med trygghet och studiero. Det här är ett arbete som vi har påbörjat och som måste fortsätta att utvecklas.
Det var just skolfrågorna som startade Mattias politiska engagemang.
- I högstadiet hade vi ganska många debatter på samhällskunskapen om olika skolfrågor, om det är bra med betyg eller inte till exempel. Jag hade mycket diskussioner med folk i min egen ålder. Jag var van hemifrån att diskutera och kände att jag verkligen gillade det.
Så mycket att han valde att bli politiskt aktiv 2010. Sedan 2014 har han varit ledamot i kommunfullmäktige och de senaste åren har han varit ordförande i utbildnings-och arbetsmarknadsnämnden/utbildningsnämnden.
- Jag har släktingar som sagt: ”vill du göra dig ovän med människor så ska du prata politik”. Min mormor däremot var väldigt politiskt intresserad och mamma förde vidare det arvet, så det var inte många middagar som vi inte diskuterade samhällsfrågor runt bordet när någon av dem var med.
Mattias bor fortfarande i Märsta men besöker ofta olika delar av kommunen när han tränar eller promenerar med sin hund Ella, som fick följa med hem efter en greklandssemester för nio år sedan.
- Tack vare Ella får jag en anledning att leta upp nya promenadstråk runt om i kommunen. Sen tränar jag mycket crossfit och för att få lite variation går jag på gym i alla kommundelar.

Mattias Askerson, som tidigare varit vice ordförande i kommunstyrelsen, har nu tillträtt som ordförande efter Olov Holst. Foto: Rosie Alm