- Start
- / Kommun och politik
- / Politik och demokrati
- / Nämnder
- / Kultur och fritid
Kultur och fritid
Kultur- och fritidsnämnden ansvarar för frågor som rör bland annat bibliotek, idrotts- och friluftsanläggningar och allmänkultur. Från och med 2020 bär nämnden även ansvaret för kommunens kulturskola. I Sigtuna kommun finns alla förutsättningar för bra fritid och god kultur.
Sigtuna stad är ett riksintresse och en kulturhistorisk resurs. Attraktionskraften för Sigtuna museum, på sikt med utökad utställningsyta för stadens medeltida historia, måste ökas. 2019 ska S:t Pers kyrkoruin restaureras och ett projekt påbörjas för att öka tillgängligheten och användandet av ruinen. Föreningar och organisationer i kommunen utgör en mycket värdefull resurs för att erbjuda kommuninvånarna en meningsfull fritid. Dialogen och samarbetet med föreningarna, samt att stödja deras arbete har hög prioritet för kultur- och fritidsnämnden.
Nämndens ordförande: Lars Björling (SfS)
Nämndsekreterare: Sinikka Julin
Kultur- och fritidsnämndens sammanträdesdagar
Torsdagar kl. 18.30.
Nämnden inleder sina sammanträden med några minuters frågestund, då allmänheten är välkommen att vara med och ställa frågor. Efter frågestunden fortsätter sammanträdet och är då inte längre öppet för allmänheten.
- 28 januari
- 25 februari
- 15 april
- 20 maj
- 15 juni (tis)
- 21 september (tis)
- 21 oktober
- 18 november
- 14 december (tis)
Hjälpte informationen på denna sidan dig?
Meddela fel på sidan