Föreläsning: Att börja leva -inställt

Annas resa genom ADHD, utmattning och föräldraskap utanför normen

Anhörigstöd välkomnar Anna Hegestrand som delar med sig av en personlig och djupt berörande föreläsning om livet som kvinna och mamma med adhd, till barn med tre npf-diagnoser.

Hon berättar om sitt föräldraskap, utanför samhällets norm, att få en egen adhd-diagnos i vuxen ålder, resan genom två utmattningar och om kampen för sin sons rättigheter. Hör också Anna berätta om förbjudna känslor, vägen till acceptans och insikterna som blev hennes grund till att börja leva – istället för att bara överleva. 

Anna Hegestrands föreläsning tar dig med på en resa genom ett föräldraskap och en verklighet som skapar igenkänning för tusentals föräldrar i Sverige.

Anmälan senast måndag den 8 december, till anhorigstod@sigtuna.se eller Kontaktcenter. Det går bra att komma utan anmälan - du deltar i mån av plats!