Erik Åsard: Från Weimar till Trump - om demokrati och diktatur i västvärlden
Hur gick det till när Adolf Hitler blev Tysklands ledare? Vilka paralleller kan vi dra till dagens försvagning av världens demokratier? Detta skildrar professor Erik Åsard i sin nya bok "Hitlers väg till makten."

Foto: Roger Berglund
I boken utforskar Erik Åsard hur den kulturellt framstående Weimarrepubliken förvandlades från demokrati till diktatur – och vad vi kan lära oss av historien. Detta är också temat i hans föreläsning som även tar upp parallellerna till dagens världspolitiska situation.
Erik Åsard är professor emeritus i nordamerikastudier och var i 25 år chef för Svenska Institutet för Nordamerikastudier (SINAS) vid Uppsala universitet. Han är en av landets främsta USA-kännare och har skrivit eller medverkat i ett drygt 20-tal böcker. På Historiska Media har han bland annat utgivit Operation Eichmann (2022), Med lögnen som vapen (2020) och Hotet mot demokratin (med Martin Gelin 2019).
Gratis föreläsning men anmälan krävs.
Föranmälan: Skicka e-post till marstabibliotek@sigtuna.se eller ring på telefonnummer 08-591 262 70
Boksignering, försäljning samt frågestund
Åldersgrupp: Vuxen
Länk till bibliotekets evenemangssida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Eventinformation
Plats: Kulturlänken, Kulturtorget 9, Märsta
Pris: Gratis