
Den 10 dec tog tre högstadieelever, två rektorer och 20000 klimatlöften tåget från Märsta station mot Stockholm, Malmö och vidare till Köpenhamn. Läs om deras äventyr vid FN:s klimatmöte i köpenhamn på klimatresans blogg!
Henok Admassu, Susanna Strandh och Maria Razai heter eleverna som åkte till Köpenhamn med 4000 klimathänder i bagaget! Tack vare Miljö- och hälsoskyddsnämndens miljöstipendium kunde manifesterandet av 20 000 klimatlöften och uppmaningar till andra att agera, på plats i Köpenhamn under COP 15, blir verklighet.
COP 15 - klimatförhandlingar i Köpenhamn
I december 2009 pågick COP 15 i Köpenhamn, den 15e partskonferensen (Conference of the Parties) för de länder som undertecknat FNs klimatkonvention. Naturskolans och klimatresenärernas förhoppning var att kunna framföra budskapet från kommunens skolbarn om att det finns en annan framtid inom räckhåll, om bara världens ledare tar de beslut som krävs för att begränsa klimatförändringen.
En hälsning från 4000 skolelever i Sigtuna kommun
Tyvärr blev resultatet av klimatförhandlingarna inte vad många hade hoppats på, men klimathänderna väckte stor uppmärksamhet och fick nog iallafall en och annan att känna att det trots detta finns ett visst hopp för klimatet och framtiden! Klimatresan dokumenterades på en egen blogg, se länk till höger.