Sök på webbplatsen

S:ta Gertrud skola

Hitta snabbt

Brukarundersökning 2011

Sigtuna kommuns andra brukarenkät genomfördes i slutet av vårterminen 2011. Liksom förra gången var våra elever i årskurs 3 och 5 och deras föräldrar berörda av enkäten.

Till höger hittar ni pdf-filer med 2011 års rapporter för S:ta Gertruds skola.

Analys av resultaten

Våren 2010 var svarsfrekvensen hos föräldrarna i båda åldersgrupperna låg och så var fallet även i år. Av den anledningen är det svårt att dra några generella slutsatser.
Eleverna svarade på enkäten i skolan, vilket innebär att svarsfrekvensen är hög.

Ur föräldraenkäten kan vi utläsa att föräldrar till barn i årskurs tre generellt sett är mer nöjda än föräldrar till barn i årskurs fem, men de är mindre nöjda än 2010 och något mindre nöjda än i Sigtuna kommun som helhet.
Föräldrar till barn i årskurs fem är lika nöjda som 2010 och siffrorna motsvarar i stora drag Sigtuna kommun som helhet.

Medelvärdena per målområde när det gäller eleverna i både årskurs tre och fem ligger relativt lika som år 2010 samt Sigtuna kommun i stort.
På S:ta Gertruds skola diskuterar vi brukarenkäten i personalgrupperna på skolan och inom fritidsverksamheten.

Mål till år 2012 är att höja våra medelvärden och att öka svarsfrekvensen i våra föräldragrupper.

Dela information

Kontaktinformation

Relaterade dokument